ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقامات کشور هائیتی روز پنج‌شنبه اعلام کردند طوفان سهمگین «متیو» جان دستکم ۱۰۸ نفر را گرفته است. چهار نفر از این افراد در جمهوری دومینیکن کشته شده‌اند.

طوفان سهمگین «متیو» روز سه‌شنبه با بادهای شدید و بارندگی سیل‌آسا، بخش‌های غربی «هائیتی» را در هم کوبید.

این طوفان که سرعت آن ۲۳۰ کیلومتر در ساعت برآورد شده، قدرتمندترین طوفان منطقه کارائیب در نزدیک یک دهه گذشته به شمار می‌آید.

متیو صبح پنج‌شنبه به «باهاماس» رسید و اکنون به سرعت در حال حرکت به سمت فلوریدا آمریکاست.

کارشناسان سازمان هواشناسی آمریکا انتظار دارند که این طوفان اوایل وقت روز جمعه به وقت محلی، به فلوریدا برسد. 

صلیب سرخ اعلام کرده است که در حال حاضر صدها هزار نفر در هائیتی و دیگر مناطق طوفان‌زده کارائیب به کمک‌های فوری نیاز دارند.

«اینس بریل» عضو فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ در مورد وضعیت مناطق حادثه‌دیده گفت: «در منطقه‌ای که دسترسی به آن در حالت عادی هم به دلیل ضعف زیرساخت‌ها دشوار بود، آسیب شدیدی به زیرساخت‌ها وارد شده است. تصور می‌کنم که روند امدادرسانی به این بحران بزرگ انسانی، بسیار چالش برانگیز باشد.»

«اگر می‌خواهید زنده بمانید، فرار کنید»

با نزدیک شدن طوفان به فلوریدا، مقامات این منطقه و دیگر ایالات همسایه به حالت آماده‌باش کامل درآمده‌اند و خود را برای یک بحران جدی آماده می‌کنند.

صدها هزار نفر از ساکنان مناطقی که در مسیر این طوفان قرار دارند، در حال ترک خانه‌های خود هستند.

«ریک اسکات» فرماندار فلوریدا امروز از مردم مناطق در معرض خطر خواست به سرعت خانه‌هایشان را ترک کنند.

وی در یک نشست خبری که به صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شد، گفت: «اگر صدایم را می‌شنوید و در مناطق خطر قرار دارید، معطل نکنید و بروید بیرون. زمان رو به پایان است، طوفان یا مستقیما آن منطقه را در می‌نوردد یا از خط ساحلی عبور کرده و بادهایی به شدت قدرتمند به همراه می‌آورد.»

اسکات افزود: «هیچ توجیهی قابل قبول نیست، باید خانه‌هایتان را ترک کنید. خانه‌هایتان را ترک کنید، ترک کنید، ترک کنید. آیا می‌خواهید زندگی خودتان را به خطر بیاندازید؟ اگر نروید، انگار دارید قمار می‌کنید.»

فرماندار فلوریدا ادامه داد: «اگر نسبت به رفتن مردد هستید، به کسانی فکر کنید که در طوفان کشته شده‌اند. اگر این مسئله را جدی نگیرید، ممکن است شما و خانواده‌تان هم به آمار کشته‌ها اضافه شوید… اگر می‌توانید دیگران را نسبت به وخامت اوضاع مطلع کنید، این کار را انجام دهید. متأسفانه این طوفان جان آدم‌ها را می‌گیرد.»

با نزدیک شدن متیو، در فلوریدا، کارولینای جنوبی و بخش‌هایی از کارولینای شمالی وضعیت اضطراری اعلام شده است.

وزارت دفاع آمریکا نیروهای خود را در ایالت‌هایی که در مسیر این طوفان خواهند بود، به حالت آماده‌باش درآورده است.

پنتاگون روز سه‌شنبه اعلام کرد که آماده است تا در عملیات امداد و نجات مشارکت کند.

انتهای پیام/ق

منبع : farsnews.com

مجله