ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

در دیدار شمخانی با مشاور امنیت ملی افغانستان مطرح شد

۱۶ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۲:۴۷

علی شمخانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در دیدار با همتای افغانستانی خود بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تدوین راهبردهای مشترک در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و مرزی با افغانستان تاکید کرد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان که به دعوت دریابان علی شمخانی برای دیداری دو روزه به ایران سفر کرده است  پیش از ظهر امروز با نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان ملاقات و درخصوص مهمترین تحولات امنیتی منطقه و ساز و کارهای مقابله با تروریسم در افغانستان گفتگو کرد.

شمخانی در این دیدار با اشاره به ضرورت همکاری های گسترده و راهبردی میان ایران و افغانستان و استمرار گفتگوهای امنیتی میان دو کشور، بر دستیابی به راه حل های پایدار برقراری امنیت در مرزهای مشترک دو کشور و مقابله با تروریسم تاکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین با ابراز تاسف و همدردی با قربانیان انفجارهای تروریستی اخیر در این کشور، گسترش ناامنی در بستر نزاع های فرقه‌ای و تروریستی را سیاست دیرینه برخی قدرت ها برای استهلاک ظرفیت های ملی و جایگاه منطقه‌ای کشورهای اسلامی دانست.

علی شمخانی با اشاره به افزایش بی ثباتی ناشی از حضور نیروهای بیگانه در افغانستان و توسعه بحران های امنیتی این کشور از زمان اشغال توسط آمریکا تاکنون افزود: روند افزایش نقش نیروهای نظامی و انتظامی افغانستان در حوزه ایجاد امنیت و ثبات در این کشور اقدامی قابل تقدیر و نشانه روشنی از فعال سازی ظرفیت های گستره افغانستان در تامین امنیت این کشور است.

وی با اشاره به گفتگوهای جاری میان دو کشور در خصوص موضوع آب های مرزی و نحوه مهار آن اظهار داشت: آب یکی از اصلی ترین عوامل توسعه و آبادانی در مناطق مرزی دو کشور بوده و باید در چارچوب حق مشترک و به عنوان عاملی برای افزایش مودت و مشارکت در مسیر ایجاد رفاه مرز نشینان ایران و افغانستان مورد توجه قرار بگیرد.

دریابان علی شمخانی با تأکید بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تدوین راهبردهای مشترک در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و مرزی با افغانستان اظهار داشت: تلاش مشترک به منظور تجمیع ظرفیت های بومی برای امنیت سازی و توسعه پایدار تنها راهکار موثر در برقراری ثبات منطقه‌ای است.

نماینده مقام معظم رهبری امنیت مرزی میان دو کشور را عامل اساسی در توسعه زیربنایی و اقتصادی مناطق مرزی، افزایش مبادلات تجاری و کاهش قاچاق مواد مخدر دانست و افزود؛ جلوگیری از افزایش تحرک و نفوذ گروههای تروریستی و قاچاقچیان مواد مخدر در مرزهای مشترک بدون تعامل هدفمند و بکارگیری راهبردهای هم گرا امکان پذیر نمی باشد.

وی با انتقاد از اقدامات مخرب برخی کشورهای منطقه که با هدف محدود سازی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های همسایگان اقدام به تشکیل ائتلاف های غیر سازنده می نمایند اظهار داشت: دشمن اصلی جهان اسلام، رژیم جعلی و کودک کش صهیونیستی است و هر اقدامی که به تضعیف توانمندی های کشورهای اسلامی منجر شود، نادرست و در مسیر تقویت اسرائیل است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در حاشیه دیدار با حنیف اتمر همتای افغانستانی خود و در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در خصوص روند فعالیت هیئت نظارت بر برجام گفت: این هیئت در چارچوب ماموریت مصوب خود، اقدامات لازم بویژه رصد مستمر نحوه اجرای تعهدات طرف های مقابل و همچنین نظارت بر فعالیت هایی که متناسب با تعهدات جمهوری اسلامی پاید پیگیری شود را دنبال می کند.

علی شمخانی  افزود: مجموعه اقدامات و وفعالیت هایی زمان بندی شده که باید متناسب با تحولات جاری در حوزه اجرای برجام  صورت پذیرد از سوی دستگاه های ذیربط در حال انجام می باشد.

حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان نیز که به دعوت دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به ایران سفر کرده است در این دیدار ضمن تقدیر از نقش سازنده ایران در توسعه و پیشرفت افغانستان خاطر نشان کرد، مقابله همه جانبه با افراط گرایی و تروریسم با رویکرد امنیت منطقه ای و تعامل میان همه کشورها امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اراده این کشور در پیگیری سند همکاری بین دو شورای عالی ایران و افغانستان خواستار گسترش همکاری ها به ویژه با کشورهای همسایه برای ایجاد امنیت پایدار در مرزها و کمک به مبارزه با تروریسم و ترانزیت مواد مخدر شد.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال201 روز قبل