ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

در سایه محروم شدن حجاج ایرانی اعلام شد/

۱۹ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۱:۱۶

مسجد الحرام کعبه

صدها هزار زائر بیت الله الحرام در حالی از فردا برای ایام تشریق(وقوف در منا،‌عرفات و مشعرالحرام) آماده می‌شوند که فاجعه هولناک سال گذشته در منا و جرثقیل در جوار کعبه مشرفه بر آنها سایه افکنده و سبب شده تا آنها با بیم و نگرانی برای مناسک آماده شوند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز گذشته اداره گذرنامه سعودی اعلام کرد تعداد زائرانی که از خارج برای ادای فریضه حج وارد شده‌اند،‌به بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده است که بیشتر آنها از طریق هوایی وارد شده‌اند.

نکته مهمی که همواره مقامات و رسانه‌های سعودی سعی می‌کنند بر آن سرپوش بگذارند،‌ شرکت صدها هزار شهروند سعودی در مشاعر مقدسه بدون  داشتن مجوز حج است که با وجود ادعای آنها مبنی بر کاهش چشمگیر این افراد، هر ساله حضور پرتعداد افراد فاقد مجوز در موسم حج، مشکلات زیادی را برای حجاج کشورهای دیگر به وجود می‌آورند.

تعداد زائران خارجی به سبب اقدام آل سعود در محروم کردن زائران ایرانی از ادای فریضه حج امسال کاهش یافته است.حجاج بیت الله الحرام در حالی برای آغاز مناسک فریضه حج امسال که از فردا شنبه با روز ترویه آغاز می‌شود.

غیبت حجاج ایرانی به خاطر شروط تحمیلی و غیر عملی آل سعود، موسم حج امسال را به شدت تحت تاثیر قرار داده، نگرانی‌های امنیتی از تکرار حوادث مشابه فاجعه سال گذشته در مشعر منا افزایش یافته است، فاجعه‌ای که در نتیجه بی‌کفایتی و سوء‌مدیریت و به گفته برخی شاهدان عینی به خاطر یک توطئه هدفمند سعودی‌ها، هزاران حاجی را در قربانگاه منا قربانی کرد.

شخصیت‌های دینی و محافل سیاسی جهان اسلام، اقدام حکومت سعودی در محروم کردن حجاج ایرانی و نیز حجاج یمنی و سوری از ادای فریضه حج را محکوم کرده و آن را در چارچوب سیاسی شدن حج از سوی ریاض دانسته و خواستار اداره مناسک حج با نظارت کشورهای اسلامی برای جلوگیری از تکرار حوادث دردناک سال گذشته به ویژه فاجعه منا شدند.

اگر چه مقامات امنیتی سعودی مدعی شده‌اند امنیت در مکه مکرمه و مشاعر مقدسه برقرار است، بسیاری از ناظران بر این باورند که مقامات سعودی هیچ اقدام عملی برای تضمین امنیت حجاج و سلامت آنها به ویژه با توجه به سبب جنگ‌‌افروزی در یمن و دومین سال این تجاوزگری و متمرکز کردن بیشتر قوای نظامی‌اش بر جبهه یمن اتخاذ نکرده‌اند.

در سایه نگرانی‌های میلیون‌ها مسلمان از تکرار فجایع سال گذشته در خلال موسم حج امسال، سرتیپ احمد الاحمدی فرمانده نیروهای ویژه  امنیتی سعودی مدعی شده است که ما برای خدمت به ضیوف الرحمن در آماده کامل به سر می‌بریم و بالاترین درجات امنیت را برای آنها از لحظه ورود تا لحظه بازگشت‌شان فراهم کرده‌ایم، بر خلاف این ادعا، در عمل هیچ تضمینی برای حفظ امنیت و سلامت حجاج در موسم حج امسال وجود ندارد، همین سه ماه پیش بود که مقامات سعودی از انفجار تروریستی در نزدیک حرم مطهر نبوی(ص) در مدینه منوره خبر دادند که داعش گروه تروریستی دست پروده آنها به عهده گرفته بود.

نکته دیگر  این‌که هر سال در موسم حج مقامات سعودی وعده‌های زیادی مبنی بر به کارگیری تمام امکانات مادی و انسانی برای برگزاری موسم حج بدون هرگونه مشکل امنیتی می‌دهند، اما تقریبا هیچ سالی نبوده است که موسم حج بدون مشکل و حادثه‌ای به پایان برسد که فاجعه‌بارترین حادثه در موسم حج سال گذشته در مشعر منا رخ داد که به جان باختن هزاران حاجی ازکشورهای مختلف منجر شد، همچنین بر اثر سقوط جرثقیل در مسجدالحرام در موسم سال گذشته، بیش از ۱۰۰ حاجی جان خود را از دست دادند. نکته تاسف‌بار درباره حادثه جرثقیل این بود که پس از چند ماه رسانه‌های سعودی اعتراف کرده بودند که علت این حادثه، استاندارد نبودن جرثقیل‌ها و غیر ضروری بودن نصب آنها بوده است،‌این در حالی بود که در همان زمان که این حادثه رخ داد،‌شیوخ وهابی مطابق معمول برای سرپوش گذاشتن بر ضعف رژیم حاکم، بروز این حادثه را به زعم خود، قضا و قدر الهی دانستند.

این در حالی است که مقامات سعودی با وجود درخواست‌های مکرر از سوی جمهوری اسلامی ایران حاضر به تشکیل کمیته‌حقیقت‌باب درباره علت بروز فاجعه منا موافقت نکرده و بدتر از همه به خاطر غرور و تکبر خود حتی یک عذرخواهی هم از خانواده‌های قربانیان این حادثه دردناک نکرده است.

مقامات سعودی به جای پذیرش مسئولیت خود در بروز فجایع و حوادث دردناک در موسم حج، به فرافکنی و متهم کردن دیگران پرداخته‌ تا بر سوء‌مدیریت، بی‌کفایتی و سهل‌انگاری خود در مدیریت موسم حج سرپوش بگذارند، این در حالی است که درخواست‌ها در جهان اسلام برای تصحیح مدیریت حج و نظارت کشورهای اسلامی بر آن به خاطر جهانی بودن این مسئله با مخالفت و توهین آل سعود و رسانه‌هایش روبرو شده است.

حاکمان مسلط بر حجاز و حرمین شریفین امسال با وضع شروط ظالمانه و غیر عملی و البته در یک توطئه حساب شده،‌شهروندان  ایرانی را از ادای فریضه حج امسال محروم کردند و در عوض به  استقبال از عناصر ضد انقلاب و منافق خائن و  تجزیه‌طلب مقیم اروپا پرداختند تا در پوشش حج برای ادامه توطئه و فتنه‌گری علیه کشورمان، دستورالعمل‌های جدید را در اختیار این عناصر مزدور قرار دهند.

مقام معظم رهبری در پیام اخیرشان به مناسبت موسم حج امسال که آل سعود اجازه نداد حجاج ایرانی در آن شرکت کنند، چنین فرمودند:« بوقهای تبلیغاتی آنان اعم از سیاستمدارانی که رفتار آنان در برابر صهیونیست‌ها و آمریکا ننگ جهان اسلام است، تا مفتیان ناپرهیزکار و حرام‌خواری که آشکارا برخلاف کتاب و سنّت فتوا می‌دهند، تا پادوهای مطبوعاتی که حتی وجدان حرفه‌ای هم مانع دروغ‌سازی و دروغ‌گویی آنان نیست، تلاش بیهوده می‌کنند که جمهوری اسلامی را در محروم‌سازی حجاج ایرانی از حج امسال، متهم نشان دهند. حکام فتنه‌انگیزی که با تشکیل و تجهیز گروه‌های تکفیری و شرور، دنیای اسلام را گرفتار جنگهای داخلی و قتل و جرح بی‌گناهان کرده‌اند و یمن و عراق و شام و لیبی و برخی دیگر از کشورها را به خون آغشته‌اند؛ سیاست‌بازان از خدا بی‌خبری که دست دوستی به رژیم اشغالگر صهیونیست داده و چشم بر رنج و مصیبت جانکاه فلسطینیان بسته‌اند و دامنه‌ی ظلم و خیانت خود را تا شهر و روستای بحرین گسترده‌اند؛ حاکمان بی‌دین و بی‌وجدانی که فاجعه‌ی بزرگ منا را پدید آورده و با نام خادمان حرمین، حریم حرم امن الهی را شکسته و میهمانان خدای رحمان را در روز عید در منا و پیش از آن در مسجدالحرام قربانی کرده‌اند، اکنون از سیاسی نشدن حج دم می‌زنند و دیگران را به گناهان بزرگی که خود مرتکب شده یا تسبیب کرده‌اند، متهم می‌کنند. آنان مصداق کامل بیان روشنگر قرآن کریمند که فرمود: وَ اِذا تَوَلّیٰ سَعیٰ فِی الاَرضِ لِیُفسِدَ فیها وَ یُهلِکَ الحَرثَ وَ النَّسلَ وَ اللّهُ لایُحِبُّ الفَساد* وَ اِذا قیلَ لَهُ اتَّقِ اللّهَ اَخَذَتهُ العِزَّهُ بِالاِثمِ فَحَسبُه‌و جَهَنَّمُ وَ لَبِئسَ المِهاد».

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال134 روز قبل