ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

رسانه‌ها هوشیارتر بودند و قانون را بهتر می‌دانند

۱۸ مهر ۱۳۹۵ – ۱۱:۴۰

طاهری

سرپرست باشگاه پرسپولیس در حالی از خبرنگاران خواست که فرق سرپرست و مدیرعامل را بررسی کنند که خودش به عنوان فردی که سال‌ها در ورزش ایران فعالیت می‌کند نیاز بیشتری به بررسی این موضوع و تن دادن به قانون دارد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، علی اکبر طاهری که حدود ۱۵ ماه است به‌عنوان «سرپرست» باشگاه پرسپولیس فعالیت می‌کند روز گذشته در جمع خبرنگاران درباره این موضوع با اعلام اینکه خبرنگاران باید اطلاعات خود را بالا ببرند، گفت: اختیاراتی که دارم را از هیئت مدیره گرفته‌ام. اگر می‌خواهید بدانید فرق سرپرست و مدیرعامل چیست باید بروید و بررسی کنید.

پیش از اینکه طاهری به خبرنگاران توصیه کند که فرق سرپرست و مدیرعامل را بررسی کنند، خبرگزاری تسنیمدر گزارشی در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۴به این موضوع پرداخته بود. برای یادآوری دوباره این موضوع و اینکه سرپرست باشگاه پرسپولیس بداند که هستند رسانه‌هایی که به این موضوع توجه می‌کنند، بهتر است «قانون» و بخشی از خبر منتشر شده در سال گذشته در تسنیم را مرور کنیم.

ماده ۱۰۶ قانون تجارت می‌گوید وقتی مجمع صورتجلسه‌ای را برای شرکت‌ها تنظیم می‌کند، باید پس از انتخاب اعضای هیئت مدیره، رئیس، نایب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل باشگاه نیز انتخاب شوند؛ علاوه بر این مسئله نام تمام اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل باید در دفتر ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد. پس از ثبت، نام اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت‌ها باید به اطلاع عموم رسیده و در روزنامه‌ رسمی کشور درج شود. این اتفاقی است که برای پرسپولیس رخ نداد و اعضای هیئت مدیره نه ثبت شدند و نه نام‌شان به صورت رسمی در روزنامه‌های رسمی کشور درج شد. حالا چرا وزارت ورزش اعضای هیئت مدیره باشگاه‌های پرسپولیس و البته استقلال را انتخاب کرده، اما در ادامه روال قانونی کار صورت نگرفته، اولین سؤالی است که در راستای عدم نظارت‌ها به وجود می‌آید. با یک جستجوی ساده می‌توان متوجه شد که نام اعضای هیئت مدیره پرسپولیس و استقلال هنوز ثبت نشده‌ و جالب اینکه با این شرایط قرارداد با اسپانسر بسته و چک‌هایی امضا می‌شود.

عرف بر این است که اگر مدیرعامل شرکتی بنا به هر دلیلی (استعفا،‌ برکناری، فوت و…) از سمت خود برود و شرکت فاقد مدیرعامل باشد، قائم مقام یا یکی از اعضای هیئت مدیره باید امور را انجام دهد تا هیئت مدیره، مدیرعامل جدید را انتخاب کند. بنا به ماده ۱۲۴ و ۱۲۸ قانون تجارت مدیرعامل باید از بین افراد داخل یا خارج هیئت مدیره انتخاب شود. طبق قانون انجام هر اموری از جمله بستن قرارداد با بازیکن و مربی، بستن قرارداد با اسپانسر و تمام امور مربوط به باشگاه باید با امضای مدیرعامل به همراه یکی از اعضای هیئت مدیره که هیئت مدیره مصوب می‌کند؛ صورت بگیرد و حالا این خلأ را می‌توان در باشگاه پرسپولیس دید. در قانون تجارت تأکید شده که شرکت‌ها حتماً باید دارای مدیرعامل باشند. هیئت مدیره می‌تواند تمام یا بخشی از اختیارات خود را فقط به مدیرعامل تفویض کند (و نه سرپرست) و باید یک نسخه از وظایف و اختیارات تفویض شده به ثبت شرکت‌ها نیز برسد. در پرسپولیس شرایط همین‌گونه است و علی‌اکبر طاهری به‌عنوان سرپرست باشگاه فعالیت می‌کند.

طاهری باید به این سؤال پاسخ دهد که آیا هیئت مدیره به او اختیارات را تفویض کرده و اگر این‌گونه است آیا در ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده و در روزنامه رسمی اعلام شده است؟ اگر این‌گونه است باشگاه پرسپولیس باید اسناد آن را منتشر کند و اگر این‌گونه نیست طاهری نمی‌تواند اسناد و اوراق را امضا کند.

نکته دیگر اینکه طاهری روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت که خودش نمی‌خواهد مدیرعامل باشد. او البته دلیل این موضوع را اعلام نکرد و نگفت که چرا می‌خواهد سرپرست باشد، اما مدیرعامل نباشد اما قانون می‌گوید یک نفر نمی‌تواند در دو جا به‌عنوان مدیرعامل فعالیت کند. حال سؤال این است که مگر طاهری در جایی دیگر به‌عنوان مدیرعامل فعالیت می‌کند که تمایل ندارد در پرسپولیس مدیرعامل باشد؟ در این باره باید منتظر اظهارنظر و پاسخ شفاف سرپرست باشگاه پرسپولیس بود.

طبق آنچه در بالا گذشت، مشخص می‌شود که کسی که باید قانون را بخواند و تفاوت سرپرست و مدیرعامل را بررسی کند، علی اکبر طاهری است. او حتماً به واسطه سال‌ها حضور در ورزش می‌داند که فرق سرپرست و مدیرعامل چیست حتی اگر رسانه‌ها هوشیارتر باشند و قانون را اعلام کنند و حتی اگر سرپرست باشگاه پرسپولیس نخواهد به قانون تن دهد.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال141 روز قبل